2012 m. lapkričio 16 d., penktadienis

EPIMEDIS

Epimedį (Epimedium x rubrum) auginu jau senokai. Kai jį įsigijau, neturėjau žalio supratimo kas tai per augalas. Patiko jo margi lapai. Pasodinau saulės kepinamoje vietoje, gana skurdokame dirvožemyje. Bet šis augalas buvo kantrus ir labai atsparus visoms negandoms. Net dabar, kai žinau epimedžio augimo sąlygas, aš jo nepersodinu kitur, nes jis čia įsitvirtino, užaugo gana nemažu krūmeliu, susidraugavo su savo "kolegomis". Galiu pasakyti, kad jis man labai patinka, nes neturi jokių trūkumų :).

 
 Epimedžiai priklauso raugerškinių šeimai. Jie kilę iš Pietų Europos, Azijos kalnų, bei Tolimųjų Rytų. Tai šakniastiebiniai daugiamečiai augalai, geriausiai augantys pavėsyje, mėgsta drėgnesnę, purią ir derlingą dirvą. Bet kaip rodo mano auginimo pavyzdys, jie puikiai gali prisitaikyti ir ne prie tokių palankių gyvenimo sąlygų. Augalo aukštis dažniausiai būna 20-30 cm, bet kai kurių rūšių pasitaiko tik 10 cm ar išauga iki 50 cm. 
Epimedžių odiški lapai puikiausiai išsilaiko per žiemą. Pavasarį, nutirpus sniegui, aš stiebus nupjaunu. Tada jis pradeda leisti naujus stiebelius ir žiedynstiebius, kurie atrodo tokie trapūs, o žiedai labai subtilūs. Žydi balandžio pabaigoje - gegužės pradžioje.


Krūmo forma išlieka tvarkingai pusapvalė visą sezoną - nuo pavasario iki rudens.


Lapai pavasarį būna žali su rausvais pakraštėliais. Vasarą jie pažaliuoja, o rudeniop keičiasi kaip kokie chameleonai - nuo raudono iki bronzinio atspalvio.


Nuotraukoje kairėje epimedžio lapai gegužės mėnesį, o dešinėje - lapkričio.
 


Epimedžiai pavasarį labai gražiai atrodo su paprastosiomis margutėmis, ir ausytomis raktažolėmis. Žydi jie visi vienu metu ir atrodo labai mielai.


O rudenį, rutulinės tujos ir kukmedžio žaluma dar labiau pabrėžia epimedžio lapų raudonį.


Praeitų metų ruduo buvo labai saulėtas ir šiltas. Tikriausiai todėl epimedis buvo įgavęs rūdžių spalvą, o šiemet tuo pačiu metu jis pusiau žalias pusiau raudonas.Visą žiemą epimedis išlieka su lapais. Ar gi ne tobulas augalas :) ?
 

Turiu dar vieną epimedžio rūšį - tai didžiažiedis, bet miniatiūrinis, užaugantis tik 10 cm aukščio Epimedium grandiflorum ‘Nanum‘. Žydi jis baltais dideliais žiedais. O pats toooks mažulytis :). Trilinkai teko lenktis, kad jį nufotografuoti.
 
 
 Jį auginu tik antrus metus, tad didelių auginimo subtilybių nepastebėjau. Auga jis pavėsiuke, derlingesnėje ir drėgnesnėje dirvoje, nei aukščiau mano minėtasis Epimedium x rubrum. Tik šio mažojo lapeliai nors ir su nežymiu raustelėjimu pakraščiuose, bet rudenį jie ne tokie išraiškingi. O gal jam dar reikia laiko,kad parodytų save ?

 

9 komentarai:

 1. Mam też w ogródku te śliczne kwiatki i bardzo je lubię, za ich delikatność. Pozdrawiam.
  Aš taip pat esu gražiame sode gėlių ir man patinka, kad jie labai daug jų delikatesas. Tavo.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Roślina ta jest naprawdę bardzo delikatne i dlatego mi się podoba. Cieszę się, że jest ozdobiona i w ogrodzie Państwo.

   Aukse

   Panaikinti
 2. Ауксе, это очень красивое растение По -русски называется Горянка. Есть виды с зимнезелеными листьями и опадающие на зиму. Мне нравится последний снимок-очень красивые белые цветы.Чем-то напоминают аквилегию.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Спасибо, Надежда, теперь буду знать русское название этого растения. А то бывает, читаю какой нибудь журнал на русском, и не знаю о чем идет речь. А в словаре названий цветов не бывает.
   В последнем фото это Epimedium grandiflorum ‘Nanum‘. Оно очень маленькое, всего 10 см его высота. Но цветы большие и действительно напоминают аквилегию. Горянки мне очень нравятся.

   Aukse

   Panaikinti
 3. Ауксе, мне понравилась горянка. и первая, и вторая. с удовольствием бы посадила у себя, но увидела требования к почве :((( не выживет. буду твоей любоваться.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Оля, не расстраивайся! Растений много и надо найти лучшее для своего сада. Сади то, что точно будет расти, чтоб больше уделять времени для любованием сада, а не для головной боли - будет это расти или нет :).

   Aukse

   Panaikinti
 4. Sveiki,p.Aukse.Man patinka Jusu "mazas sodas" aplamai.Ir pirma mintis pamacius nuotraukoj-AS NORIU TEN! Aciu uz gera aura!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Džiaugiuosi, kad užsukote į svečius ir palikote šiltus ir malonius žodžius :). Man visada labai gera gauti nuoširdžius komentarus. Labai ačiū !

   Auksė

   Panaikinti

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...