2013 m. rugpjūčio 1 d., ketvirtadienis

ASTRANCIJOS

Apie astrancijas sužinojau gana neseniai, prieš gerus porą metų. Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio :). Šis nuostabus augalas mane sužavėjo ir savo išvaizda, ir nereiklumu, ir ilgu žydėjimu.

 
Šiandieną mano sode gyvena jau septynių rūšių astrancijos, o aš vis noriu jų dar daugiau. Su astrancijomis (kaip ir su daugeliu kitų man iki tol nežinomų augalų) mane supažindino puiki augalų žinovė ir nuostabi moteris Rasa (su jos "Kitokių augalų" pasauliu galite susipažinti čia). Iš Rasos įsigijau beveik visas savo astrancijas. Jos puikiai auga ir žydi.
Astrancijos priklauso salierinių (Apiaceae) augalų šeimai. Daržo krapai taip pat iš tos pačios šeimynėlės :). Bet priešingai nei pastarieji, tai daugiamečiai augalai, mėgstantys šešėliuką ir drėgnesnę dirvą. Astrancijos man patinka savo nereiklumu ir ilgu ilgu žydėjimu.  Žinoma, nužydėjusius rudus žiedynus reikia išskinti (jeigu norima pedantiškai gražaus vaizdelio).
 Astrancijos turi gražius karpytus lapus ir auga kupliu kupstu. Šių augalų aukštis žydėjimo metu būna apie 80 cm . Žiedų spalva įvairiam skoniui - ir švelniai rožiniai, ir bordiniai, ir balti.
Astrancijos vienoje vietoje nepersodintos gali augti daug metų ir kiekvienais metais atrodyti vis gražiau ir gražiau.
Dar vienas šių gėlių privalumas - jos puikiai gyvuoja po medžiais. Toli gražu ne visi augalai gali pakęsti senos slyvos paunksmę. Šiuo atveju labai svarbu patikrinti, ar netrūksta drėgmės. Ir, jei reikia, palieti.
Pirmoji mano sode apsigyvenusi astrancija buvo Astrantia 'Ruby Star'. Ji nuo kitų išsiskiria tamsia stiebų spalva. Patikrinau savo archyvą: pirmasis astrancijos 'Ruby Star' žiedas šiais metais išsiskleidė jau gegužės 22 dieną. O savo pasirodymą baigė lapkritį.  Jas su žiedais užsnigo. Tai mano gėlynų žydėjimo rekordininkės.
 
 
 

Labai panaši į aukščiau minėtąją, tačiau žaliais stiebais yra astrancija 'Ruby Wedding'. Ši astrancija pasodinta tik pernai pavasarį, tad auga dar nedideliu krūmeliu, bet jau džiugina savo žiedais visą vasarą.
 
 
 Šiais metais itin puikiai atrodo astrancija 'Roma'. Negaliu praeiti pro ją nesustojus ir nepasidžiaugus jos grožiu. Švelni rožinė jų spalva tiko ir prie žydinčių diktonų, ir prie jau senokai nudžiūvusių česnakų  Allium 'Christoohii' galvų. O ji ... tebežydi dar vis :)  
 
 
 
 
 Baltais žiedais žydinti astrancija 'Snowstar' man buvo mirtinai reikalinga dėl baltos spalvos žiedų. Kokia gi kolekcija jeigu nėra baltažiedžio egzemplioriaus :)
 

Šiemet įsigijau dar vieną baltai žydinčią astranciją 'White Giant', tik ji dar nežydėjo. Lauksiu kitų metų :)
 
Kaip privalomi baltažiedžiai, taip ir margalapiai kompanijoje turi būtinai būti :). Margalapė astrancija 'Sunningdale Variegated' pavasarį išleidžia nuostabiai gražius lapus netaisyklingos  formos gelsvais pakraštėliais, kurie vasaros eigoje pažaliuoja. Jos žiedai balti, bet viduriukas švelniai rožinis. Žydi labai gausiai ir iki pat šalnų.
 
 


 
Astrancijos puikiai tinka prie daugelio augalų. Vos vienas jos krūmas gėlyne matomas viso sezono metu, bet jis labai neįkyrus ir nenusibostantis. Man jos puikiai atrodo su astilbėmis, melsvėmis, katilėliais, varpiniais augalais. Sakyčiau labai universali, plačiai pritaikoma.
 
 
Pasirodo, viena astrancijos rūšis  didžioji  astrancija Astrantia major auga  mūsų miškuose. Tik deja, ji yra labai reta ir įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.

21 komentaras:

 1. Какой красивый цветок, спасибо, возьму на заметку!
  (а у меня очно такая же поилка для птичек, мы не в одном магазине их покупали? :))

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Надежда :), всего может быть :)
   Жаль , я во Франции никогда не была. Но когда нибудь ... я обязательно туда поеду :)
   А астранции у Вашей речки росли бы хорошо !

   P.S. Мне очень нравится Ваш новый комплект для сада, а с новой обивкой он просто неотразим.

   Panaikinti
 2. Ir kaip atsilaikyti, a? :)
  Nuostabios gėlės. Pas Tave, Aukse, berods priemolis? Ar nebandei auginti jų sausesnėje dirvoje? Gal galėtum palyginti pagal drėgmės poreikį su kitomis gėlėmis (melsvėmis ir kt.)?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Žinau, neįmanoma atsilaikyti :)

   Mano sode visiškas smėliukas. Jis valgo trąšas, kompostą ir atrodo nuolat alkanas. Ypač po stipraus lietaus būna graudu matyti išplautą derlingą dirvožemį.
   Astrancijų nebandžiau sodinti saulės atokaitoje, bet kiek skaičiau Rasos blog'e, jos galėtų augti saulėtoje vietoje, jeigu ten būtų pakankamai drėgmės. Pavyzdžiui kemerai pas mane auga tikrai intensyviai apšviestoje vietoje, bet juos papildomai palaisčius visai neblogai ten laikosi. Astrancijos lyginant su melsvėmis gal panašiai mėgtų drėgmę. Nes pas mane jos auga šalia, po medžiais. Laisčiau papildomai birželį, kai ilgai nebuvo lietaus. Tada astrancijos buvo pradėjusios lenvgvai geibti. Bet, manau, jos prisitaikantys, nereiklūs ir kantrūs augalai.
   P.S. Labai ačiū už išsamią informaciją apie lelijų sodinimą :). Aš vis jomis gundausi.

   Panaikinti
 3. Wow so beautiful did know there were so many different species.
  Have a wonderful day.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Thank you for the comment, Marijke. I am pleased that you visit on my blog.
   Really noteworthy plant. I recommend :)
   Have a nice day !

   Auksė

   Panaikinti
 4. Znam te kwiatki.Są śliczne. Mam, ale tylko jeden w ogródku . Pozdrawiam.
  Aš žinau, tai kwiatki.Są gražus. Turiu, bet sode tik vienas. Jūsų.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai

  1. Giga, naprawdę świetnie roślina. Powinno być ich więcej w swoim ogrodzie :). Dzięki za komentarz.

   Panaikinti
 5. Miela Aukse, tikras pagiriamasis žodis astrancijoms :) bet jos tikrai to vertos, tai puikūs ilgaamžiai ir gana nereiklūs augalai, jei auginami daugiau mažiau tinkamoje vietoje.
  Nors paprastai jas rekomenduojama auginti pavėsyje, tačiau jos tikrai auga ir ant saulės. Tik kuo daugiau gauna saulės, tuo labiau reikalinga drėgmė. Augti jos augs, tačiau nelabai norės ilgai žydėti. Tad lengvose saulėtose dirvose verta mulčiuoti ir laistyti.
  Linkėjimai,
  Rasa

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Oi,kaip aš jas myliu :)!
   Va, apie mulčiavimą tai aš nepagalvojau, juk tikrai, pamulčiavus šaknis, drėgmė ilgiau išsilaikytų. Dėkui, Rasa, už gerą patarimą !
   O įdomu, kaip ten Piet Oudolf kurtuose masyvuose auga astrancijos. Juk ten didelės atviros ir saulėtos erdvės, kaip aš įsivaizduoju, o šalia vienas kito puikiai auga ir sausamėgiai šilokai 'Matrona' ir astrancijos 'Roma' ir net blakėžudės. Negi tuos didžiulius plotus kas nors laisto ?

   Panaikinti
  2. Taip, Aukse, didelės, saulėtos ir pakankamai drėgnos/trąšios erdvės (bet neužmirkstančios) :) visiems Jūsų išvardintiems, ir daugeliui kitų Oudolfo naudojamų augalų (monardoms, saulainėms, kraujalakėms, veronikūnams, ežiuolėms) reikalingos būtent tokios dirvos.
   Čia yra toks savotiškas mitas, kad a la prerijų želdynams reikia skurdžios dirvos. Taip nėra - daugelis šių augalų laukinių protėvių yra kilę iš vietų, kur šimtmečiais augalai augo ir mirė, taip formuodami storą, derlingą žemės sluoksnį. Tad jie visi ir auga geriausiai panašiose vietose
   Ir beje, daugelyje tų Oudolfo želdynų yra išvedžiotas laistymas :)

   Panaikinti
  3. Aha, vadinasi laistymas yra įrengtas ! Situacija aiškėja :).
   Ir dar bandau įsisąmoninti vieną dalyką, kad susidarytų tas derlingas žemės sluoksnis, reikia turbūt leisti augalams rudenį nudžiūti, o pavasarį išdygti iš tų savo likučių. Juk laukinės pievos tokios gražios, o niekas jų nei ravi, nei šienauja.
   Man labai patiko Jūsų mintis, kurią perskaičiau "Moters" žurnale, jog "augalus dažniau nužudo per didelis dėmesys". Kartais aš pastebiu save, jog per daug kišuosi į savo augalų gyvenimą :).

   Panaikinti
  4. Laukinės pievos gražios ne tik todėl, kad per rudenį ir žiemą likučiai supūna, tačiau dar ir todėl, kad jos atsisėja. Gėlynuose tai nebūtų geras dalykas, kadangi veislinių augalų sėjinukai dažniausiai neidentiški tėvams. Tad tokius besisėjančius augalus geriau nuskabyti iš anksto. O likučius galima susmulkinti smulkintuvu ir gražinti į dirvą mulčio pavidalu.

   Panaikinti
 6. Ауксе, у меня астранции нет, жалею, что не посадила, очень эффектное растение. У вас даже несколько сортов! К весне буду искать.
  Удачных выходных!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Надежда, советую посадить астранцию. Очень хорошое растение, цветет с весны до осени.
   Хороших и Вам выходных :)

   Panaikinti
 7. http://www.koshkinsad.ru/ atpažinsite savo straipsniuką apie astrancijas :(

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai

  1. Irma, labai ačiū už šią informaciją. Buvau tiesiog priblokšta.
   Niekada neesu susidūrusi su tokia problema, tad net nežinau, ką turėtume daryti, ką apie tai informuoti ir kokių priemonių imtis. Bet kažkaip reaguoti tikrai turėtume. Juk pavogta, ne viena nuotrauka ar pastraipa, bet ištisi straipsniai (o gal ir visi, dar nespėjau visko peržiūrėti). Jeigu nieko nesiimsime, tai bus sekmingai daroma ir toliau. Kaip su tuo kovoti, jeigu viskas vyksta plačiojoje Rusijoje, kol kas minčių neturiu. Bet tikrai šiandien parašysiu "malonų" laiškelį ten nurodytu adresu ir pradžiai paprašysiu ištrinti straipsnius. Nežinau, ar tai ką nors pagelbės. Bet pabandysiu.

   Jeigu Jūs turėsite kokių nors minčių, ką su visu šitu reikalu daryti :), pasidalinkite, prašau :). Gal reikia solidarizuotis ir kartu visoms kažkur kreiptis ?

   Gero savaitgalio :)

   Auksė

   Panaikinti

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...