2014 m. rugsėjo 26 d., penktadienis

PAGIRIAMASIS ŽODIS AKANTUI

Pagiriamasis, nes noriu jį pagirti už puikias savybes - nereiklumą, grožį ir ilgą dekoratyvumą sezono metu. Nors šis augalas pasižymi neprastomis savybėmis, tačiau mūsų gėlynuose sutinkamas gana retai. Tad VIVA ACANTHUS ! :)

 
Mano sode jau tris metus auga Balkaninis arba Ilgalapis akantas, jo lotyniškas pavadinimas įneša šiek tiek sumaišties, nes skamba taip -  Acanthus hungaricus. Nepaisant pavadinimo, jis neauga dabartinės Vengrijos laukinėje gamtoje, tai - žolė arba krūmas, augantis Azijos, Afrikos ir Europos šilto klimato zonose, tiksliau Viduržemio jūros baseino šalyse.
 Acanthus hungaricus - daugiametis žolinis augalas, priklausantis Akantinių (Acanthaceae) šeimai.
Nežydinčio augalo aukštis - 60-90 cm, o su žiedynais jo aukštis virš metro. Lapai ilgi, karpyti ir dygliuoti. Ravėti po juo ne itin malonu, bet visa laimė, kad piktžolės jo pavėsyje auga visai nenoriai. Žiedai sunkiai nusakomos žalsvai violetinės spalvos, kuri rudeniop virsta į rudai bronzinę. Akanto lapai yra architektūriški, nuostabiai gražios formos, o žiedynai net sakyčiau išdidžiai prabangūs :). Žydėti pradeda jau birželio mėnesį, bet net iki dabar  - rugsėjo - atrodo gana dekoratyviai.
Šis augalas mėgsta saulę, nors galėtų augti ir lengvame pavėsiuke. Drėgmė reikalinga, bet jokiu būdu ne per didelė. Maniškis auga visą dieną apšviestas saulės, per sausrą tikrai buvo laistomas, bet daugiau iš gyvenimo nieko nenori. Per tris metus netręšiau nei karto, bet, atrodo, jis dėl to neužpyko, nes savo stambiu keru uždengė žymiai daugiau, nei jam buvau suteikusi vietos (patikėtkit, tikrai jos nepagailėjau) t. y apie 1 kvadratinį metrą.


Kadangi informacijos apie šį augalą internete nėra labai daug, aš jį tiesiog stebiu ir bandau atspėti, kas jam labiausiai patinka. Šios sausringos vasaros metu, jis buvo lengvai pradėjęs geibti, tad supratau, kad reikia papildomo vandens kiekio. Atsigavo kaipmat, žydėjimui tai nepakenkė.


Auga, palyginti greitai. Jau susiformavo nemažas kupstas. Dygsta iš išbarstytų sėklų, mat aš jo žiedynų nenupjaunu (jie ilgai  išlieka dekoratyvūs). Tai leidžia daryti išvadą, kad gali būti šiek tiek invazyvus, bet kadangi sėjinukai auga tikrai lėtai, todėl, manyčiau, ateityje tai nebus didelė problema. Kas bus per daug, išrausiu lauk :).
Žiemai augalą mulčiuoju kompostu. Internete radau informacijos, kad jis priklauso 5 zonai. Tad turėtų atlaikyti ir pasitaikančias šaltesnes žiemas.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaip žinia, jau nuo Senovės Romos laikų akantas yra gyvybės simbolis. Jo lapų motyvas yra tikrai dažnas architektūros elementas, puošiantis kolonų kapitelius, frizus, taip pat dažnai jo stilizuotas motyvas matomas senovinių baldų puošyboje. Pavasarį, lankydamasi Romoje Palatino kalvose, gėrėjausi ištisais akantų sąžalynais.
 
 
O vaikščiodama po senosios civilizacijos griuvėsius ieškojau akantų lapų kolonose. Ir radau :)
 
 

 Net ir namuose, ant senos komodos turiu akanto lapus.


 Na ir kaip jo negirti ?!

14 komentarų:

 1. Bardzo malowniczy. Czy on Ci zimuje w gruncie? (Labai vaizdinga. Ar tai tu overwinters dirvoje?) ;)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Pasiilgau Jūsų postų:) Niekuomet nesusimąsčiau kieno tas lapas drožiniuose, dabar žinosiu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Apsileidau šiek tiek, rašau vis rečiau, bet oras vėsta, tad turėčiau atrasti daugiau laiko savo šiek tiek apleistam blog'ui :) Aš taip pat neseniai sužinojau, kieno tie gražūs lapai drožiniuose, gipso lipdiniuose ir kolonose. Taip gyveni ir mokaisi :) Ačiū, kad užsukate į svečius .

   Panaikinti
 3. Как-то давно я здесь не гуляла и не любовалась красотами:)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Алечка, я в последнее время мало писала, так что ничего многого ты непропустила. Но я всегда очень рада тебе у себя в гостях. Спасибо ! :)

   Panaikinti
 4. Наконец- то вы появились Auksė! Я видела акант Balkaninis у Бот. саду, но у меня его нет. Мне понравился большой куст листьев, как раз для него и найдется место. Спасибо за рассказ!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Auginu A. mollis. Praktiškai viskas, kas čia pasakyta apie A. hungaricus, tinka ir A. mollis :))) Nesistebiu, kad laikomas gyvybės simboliu - paaugusį kerą iškasus padauginimui senojoje vietoje matyt iš šaknų likučių vis išlenda nauji lapeliai :))) Bet tas išlindimas nėra įkyrus - nuravėjus iki kito pasirodymo praeina visas sezonas.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Labai gražus sodas! Tik, manau, labai būtų patogu kokios nors plytelės iš kurių būtų padarytas takas! :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Nesiseka man su tais akantais .. Pernai pasejau - sudygo visi 5 ( tiek seklu pakelyje ) , paaugo ... Straksejau aplink , priziurejau kaip visciukus , Ziemai pridengiau . Issalo. Dabar pasejau i vazona , viena sekla iskrapsciau - supuvus ! O taip uzsiciklinau po Jusu rasinio . Vistiek as ji turesiu !...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ruta, man buvo kažkas panšaus su Švelniuoju akantu (Acanthus mollis). Sėklas pirkau 'Žalioje stotelėje', ten buvo penkios sėklelės. Sudygo keturios, pasodinau į atskirus vazonus, gražiai paaugo, persodinau į gruntą tą pačią vasarą, visai neblogai augo. Žiemai užmulčiavau ir ką Jūs manot - pavasarį neradau jų nei kvapo, pamaniau iššąlo. Tiesa, vieną augalą padovanojau mamai. Pas ją ta pati istorija. Laukėme pasirodant daigų iki gegužės pabaigos. O staigmena buvo, kai birželio vidury mūsų akantai atsirado t. y. išdygo :) Labai keista, bet jie nebuvo iššąlę, o tiesiog taip ilgai budo po žiemos. Ir mano sode ir mamos. Taip kad, gal dar yra vilties, jog ir jūsiškis šiemet pasirodys :) O jeigu ne - parašykite man. Manasis akantas apie kurį rašiau yra Balkaninis akantas (Acanthus hungaricus). Jį aš pirkau mugėje ir jam jau ketveri metai. Praeitą vasarą jis buvo išleidęs šakninių atžalų. Manau ir šiemet jų bus. Gal tada nereikės Jums kankintis su sėklomis :)

   Panaikinti
 8. Šiandien nusipirkau sėklyčių ...tikriausiai reikės palaukti kol taps toks gražuolis.Manau verta.🤗

  AtsakytiPanaikinti

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...