2012 m. balandžio 11 d., trečiadienis

DEKORATYVINIAI ČESNAKAI

Na pagaliau sulaukėm saulės ir šilumos :). Gal jau pavasaris galutinai atėjo ? Labai tikiuosi, kad sniego daugiau nebus.
Pastebėjau, kad kartu su svogūninėmis gėlėmis sparčiai auga dekoratyviniai česnakai. Jų turiu įvairių, nes tai augalai, kurie nereikalauja ypatingos priežiūros, atsparūs šalčiui. Svarbiausia, kad vieta, kurioje jie auga nebūtų užmirkusi, pakenčia ir pusiau pavėsį ir saulę. Vieta neturėtų būti labai vėjų perpučiama, nes kai kurie jų užaugina didelius žiedynus, kurie vėjyje gali nulinkti.  Gaila tokio grožio :). Žiedynus dar galima džiovinti ir naudoti sausoms puokštėms.
Vieni pradeda žydėti jau gegužės mėnesį, kiti birželį, liepą. Žydintys gegužę puikiai dera su daugiažiedėmis margutėmis, tie kurie žydi birželio mėnesį, pvz. Allium Christophii gražiai atrodo su daugiametėmis gėlėmis.  Net ir sudžiūvę žiedynai, gana dekoratyvūs, tik negražu nugeltę lapai. Todėl reikėtų aukštus dekoratyvinius česnakus sodinti ne priekiniame gėlyno plane, o antrame, kad pradėjus vysti jų lapams, kiti augalai juos pridengtų. Dauguma česnakų yra aukšti 80-120 cm.
Česnakų svogūnėlių negraužia pelės. Galbūt jie gali apsaugoti ir kitus svogūnėlius nuo graužikų ?
Dekoratyvinis česnakas - Allium Christophii - 80 cm aukščio. Mėgsta saulėtą (saulėje žiedynai užauga didesni ir ryškesni), nevėjuotą vietą (nes vėjas išguldo sunkius žiedynus, tuomet juos reikia parišti). Mėgsta vidutiniškai drėgną, derlingą dirvą. Didžiuliai šio česnako žiedynai labai gražūs ir ažūriški. Tik jiems reikėtų fono. Aš praeitais metais pasodinau juos šiek tiek netinkamai. Tai net nufotografuoti sunku, nes jo beveik nesimato dėl to žiedo ažūro. Bet gyveni ir mokaisi :).
Gegužės mėnesį žydintis - Allium „Ivory Queen“ kilęs iš Centrinės Azijos. Mėgsta derlingą dirvožemį, tačiau turi būti neužmirkstanti vieta. Vengti šešėliuotų vietų, kur būna nuolat drėgna, tačiau nesodinti ir ten, kur visą dieną plieskia saulė (apdžius žiedynas). Žemutis 25-30 cm aukščio, bet labai gražus, toks juvelyriškas. Geriausiai žiūrėtųsi alpinariume.Siciliniai česnakai - Allium Nectaroscordum Siculum - tai labai dekoratyvūs česnakai, kilę iš centrinės Europos, Irako ir Irano. Jie aukšti – 90-120 cm. Mėgsta saulėtą, nevėjuotą vietą (nes vėjas išguldo ir iškraipo aukštus stiebus). Dirva turi būti drėgna, bet nešlapia. Žydi birželio mėnesį. Labai įdomu stebėti žiedo formavimasi ir skleidimasi. Iš pradžių susiformuoja toks žiedo "kokonas", kuris vėliau praplyšta ir pasimato daugybė mažų žiedų užuomazgų, nukreiptų aukštyn. Vėliau varpo formos žiedeliai skleidžiasi ir linksta žemyn. Žiedai tarsi vaškiniai, trispalviai dryžuoti - gelsvai rusvai žalsvi :). Jie ilgai laikosi ir yra labai dekoratyvūs. Originaliai atrodo sudžiovinti. Gražu, kai vienoje vietoje jų yra keli. Dėl savo subtilios spalvos, šių česnakų kaimynai neturėtų būti labai ryškūs, kad  jų neužgožtų.


Liepos mėnesį žydintis česnakas - Allium Sphaerocephalon – 60 cm aukščio. Žiedai kiaušinio formos, kurie žydėjimo pradžioje būna žali, vėliau tampa violetinai bordo spalvos. Mėgsta saulėtą ir sausą vietą. Tinka sodinti su baltomis, geltonomis kraujažolėmis, katžolėmis, rožėmis, nes sutampa  žydėjimo laikas.


Praeitą rudenį sodinau dar keletą česnakų veislių, bet apie juos parašysiu tada, kai "parodys save" :). 

10 komentarų:

 1. Hello.
  You have a lovely garden. So beautiful!
  Some flowers are new for me to see. Interesting!
  Thank you for your visit and joining Green Tomato. I have joined you too!

  RedRose.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Uwielbiam czosnki ozdobne. W ogródku mam ich sporo, a najbardziej lubię ten z dzwoneczkami. Pozdrawiam.
  Man patinka dekoratyviniai česnakai. Sode turiu jų daug, o labiausiai patinka su vienu iš varpų. Pagarbiai.

  AtsakytiPanaikinti
 3. labai grazu, net nezinojau kad ju tiek rusiu yra.. dabar ir as noriu :) nes turiu tik viena rusi.. aciu!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tų česnakų yra tikrai nemažai. Pamatai rudenį naują ir jau, žiūrėk, ranka tiesiasi :). Tikras maniakiškumas :))
   Gero savaitgalio !

   Panaikinti
 4. Gal patartumėte, kur nusipirkti Allium Christophii svogūnėlių?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Aš pati pirkau 'Žaliajame centre' Vilniuje prieš kelis metus. Dabar galima jų ieškoti visur, kur prekiaujama svogūniniais augalais. Galite pažiūrėti 'Schettelig' Vilniuje. Matot, kiekvienais metais būna vis kitoks asortimentas, bet gal pavyks juos rasti. Tai nėra labai kažkoks retas augalas, todėl tikiu, kad jums pasiseks juos nusipirkt. Sėkmės !

   Panaikinti

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...