2012 m. spalio 18 d., ketvirtadienis

ŽALIAŽIEDĖS IR PAPŪGINĖS TULPĖS

Ir vėl atėjo (gal reikėtų patikslinti, jog jau gerokai įpusėjo) tulpių ir kitų svogūninių augalų sodinimo (ir pirkimo) metas. Visais įmanomais būdais stengiuosi užsimerkti praeidama pro parduodamų svogūnėlių stendus. Bet kai išvystu žodelius akcija, išpardavimas, nuolaida ar panašius, to padaryti nebeįmanoma, nes kojos neša į tą pusę. Baisiai sunku atsispirti. Bet šiemet jaučiuosi beveik didvyre, nes nusipirkau per šį sezoną tik 17 naujų svogūninių augalų.
Ta proga norėčiau parašyti apie žaliažiedes ir papūgines tulpes. Nors mėgstu visas tulpes, bet šios labai jau puikuojasi savo išskirtinumu ir dažnai tampa tulpių fotosesijų lyderėmis :).
Žaliažiedžių tulpių Tulipa viridiflora grupė yra dar labai jauna. Kaip savarankiška klasifikacinė grupė ji išskirta tik 1981 m. (šaltinis "Rasos" 2012 m. gegužės 2-15 d.). Žaliažiedžių tulpių veislės kilusios žaliažiedę tulpę Tulipa viridiflora kryžminant su įvairiausiomis kitomis veislėmis.
Tulpė 'Spring Green' man yra tikrų tikriausia žaliažiedžių tulpių grupės atstovė. Žydėjimo pradžioje ji daugiau žalia nei balta. Tačiau ta pavasarinė žaluma nedingsta nuo žiedlapių iki pat žydėjimo pabaigos.   Žaliažiedžių tulpių žiedai būna 5-7 cm dydžio, atlenktais krašteliais. Stiebai stangrūs ir labai stiprūs, jie neišsilanksto nei nuo vėjo, nei nuo lietaus. Lapai palyginus nedideli ir siauri. Jos ypatingos tuo, jog viso žydėjimo metu išorinėje žiedlapio pusėje išsilaiko žalia spalva. Žaliažiedės tulpės pražįsta gegužės viduryje.
Žaliažiedę tulpę 'Omnyacc' pirmą kartą pasodinau dar 2008 m. rudenį. Man ji labai graži. Nors rašoma, kad žaliažiedės tulpės mėgsta sirgti virusinėmis ligomis. Ši išsilaikė puikiai. Nepakito nei spalva nei forma.
Dar viena žaliažiedė, kurią auginu - 'Golden Artist'. Peržiūrėjau visas kelių metų senumo nuotraukas ir teradau vieną vienintelę šios tulpės nuotrauką. Būtent ši veislė pas mane tikrai sunkiai dauginasi ir buvo pažeista viruso.


Žurnale "Дом и сад" 2012 (2) radau gana įdomios informacijos, kurios aš iki šiol nežinojau. Žaliažiedės tulpės žydi palyginti su kitomis tulpėmis ilgiau, nes žali ruoželiai ant žiedlapių kartu su lapais dalyvauja fotosintezės procese. O tai pratęsia joms gyvenimą.
Jau aguonos tuoj skleisis, o 'Spring Green' dar vis žydi (nuotrauka daryta 2012 05 24).


Tam, kad išlaikyti veislės ypatybes, žaliažiedes tulpes rekomenduojama kasmet iškasti. Na tai, gal ir nėra džiuginanti naujiena, bet dėl jų grožio galima ir pavargti :). Kasama, tradiciškai, tuomet kai pagelsta 2-3 lapai.
 
Papūginėms tulpėms Tulipa parrot kažkas labai taikliai parinko pavadinimą. Jų žiedlapių kraštai garbanoti su įvairiausiais iškarpymais. Žiedai gana dideli. Užauga 40-70 cm aukščio ir ne visada išlaiko savo grožį ant stiebo. Jei žydėjimo metu užklumpa stiprus lietus ir vėjas, gražuolių stiebai dažnai deformuojasi, bet tada atrodo, jog jos dar daugiau koketuoja. 
Pavyzdžiui, kai žiūriu į 'Green Wave', man atrodo, kad jos kraiposi ir maivosi kaip tikros papūgos :).

Iš pradžių toji 'Green Wave' tokia rami mieganti gražuolė,


dar labai rami, bet jau sapnuojanti paskutinį sapną,


jau atsibudusi ir besiprausianti rytinėje rasoje


išsikedenusi visas savo papūgiškas plunksnas :).


Pirmoji papūginių tulpių veislė buvo 'Fantasy'. Ji užregistuota seniai, net 1910 m. Tai buvo Darvino grupės 'Clara Butt' spontaninis mutantas (šaltinis - Sodo idėjos Nr.15, 2006 m.).  Praeitais metais pasodinau papūginę 'Fantasy'. Didelio įspūdžio ji man nepadarė, bet internete radau labai gražų šios ir papūginės tulpės 'Black Parrot' derinuką. O šitoji 'Black Parrot' man neduoda ramybės jau nuo užpraeitų metų. Ir šiemet aš jos negavau. Bet gal dar ne viskas prarasta :).


Būtinai noriu paminėti papūginę tulpę 'Estella Rijnveld'. Labai graži tulpė su blizgančiais, stangriais, lyg vašku padengtais žiedais. "Rasos" (2012 m. gegužės 2-15 d.) rašo, kad ši veislė yra atspari virusinėms ligoms. Aš ją auginu nuo 2009 m. ir kol kas ji tikrai sveika ir nuostabiai žydi.Dar vieną papūginių atstovė tokiu prabangiu pavadinimu 'Rococo'. Nors rašoma, kad ji atspari virusams, bet man atrodo, jog praeitais metais viena iš mano tulpių turėjo įtartinai daug geltonų dryželių. O gal taip turi būti ? Reikia dar pasiaiškinti :).


Oi tos tulpės tulpės, kaip jos virpina man širdį :).

17 komentarų:

 1. мне "Фантазия" голову вскружила...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. А мне почти все тюльпаны голову так вскруживают, что я мимо них не могу проходить не покупая все новые и новые... :)

   Auksė

   Panaikinti
 2. Nepakartojamos papugos :) O nuotraukos tos "green vawe" tiesiog kvapa gniauziancios!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū, Siga. Man irgi tos papūgos patinka. Tikros pamaivos :).
   Gražaus savaitgalio !

   Auksė

   Panaikinti
 3. Jezień žiemą ir mėgautis gražių gėlių, su sąlyga, kad dabar, augalų juos pasveikinti

  AtsakytiPanaikinti
 4. Они все абсолютно прекрасны!
  И модели, и фотографии!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Спасибо Надежда !
   Когда модели хороши, то и фотографии смотреть можно :).

   Aukse

   Panaikinti
 5. Aukse, как изумительно ты умеешь фотографировать цветы. Они все наполнены улыбкой и радостью!!!!

  Фотографии просто классные!!!!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Кая, я очень рада, что тебе понравилось. Мне хочется, чтоб к тебе пришло хорошее настроение в эти выходные и не покидало бы :).

   Aukse

   Panaikinti
 6. Ауксе, все они цветут в вашем саду? От них глаз не оторвать! В какай же красоте вы находитесь постоянно!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Да, Таня, они из моего сада, но это только самая малость :). Тюльпаны мне очень нравятся, поэтому каждая осень для меня испытание силы воли. Я не могу не покупать все новые и новые тюльпаны и другие луковичные. А участок у меня маленький и садить их просто уже некуда. Но вот когда приходит весна я никогда не жалею о своих осенних покупках :).

   Auksė

   Panaikinti
 7. Ауксе, я с интересом прочла про тюльпаны. Конечно, самое опасное для них- это вирус. Мне понравились тюльпаны с листьями, похожими на крылья птиц-"Эстелла", они прекрасны!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Вирусы тюльпанов для меня пока что новое дело. Иногда я не понимаю больной это тюльпан или такая его окраска должна быть. Но буду учится и читать умные книги , чтобы все понять :).

   Auksė

   Panaikinti
 8. nuostabi jusu tulpiu kolekcija, ypac papugines, aciu ineset kruopelyte pavasario :)

  AtsakytiPanaikinti

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...