2012 m. sausio 11 d., trečiadienis

RAKTAŽOLĖS




Pavasarį, kartu su svogūninėmis gėlėmis, pražįsta raktažolės. Primulacea (raktažolinių) šeimos gentis yra labai gausi. Raktažolės mėgsta šviesią, bet saulės nekaitinamą vietą arba lengvą šešėlį. Nors gali visai gerai augti ir šešėlyje. Žemė turi būti puri, puveninga, neperdžiūstanti ir neužmirkstanti. Raktažolės pradeda skursti jeigu joms trūksta drėgmės liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Tuo įsitikinau sodindama ir persodindama raktažoles (turiu tokią ydą - nuolat kilnoti augalus iš vienos vietos į kitą). Raktažoles reikia dengti besniegėmis žiemomis, ypač senesnius augalus, kurių šaknys arčiau žemės paviršiaus (su visomis šaknimis į viršų mėgsta lįsti ausytoji raktažolė) . Dažniausiai augalai mulčiuojami (tą darau visuomet), bet jei nėra sniego, dengiama eglišakėmis (dar niekada nedengiau eglišakėmis raktažolių, bet mintis gera, jeigu nenorima prarasti kokio itin brangaus egzemplioriaus).

























Primula denticulata (dantytoji raktažolė) – auginu baltos ir šviesiai violetinės spalvos dantytąsias raktažoles (Primula denticulata 'Alba' ir Primula denticulata 'Violacea'). Auga puikiai, žydi gausiai, nereiklios, gerai dauginasi kero dalinimo būdu. Nužydėjusius žiedynus visada nukarpau. Žiemoja nedengiamos (nors esu skaičiusi, jog reikėtų žiemai dengti). Manau, kad tai priklauso nuo augimo vietos, mikroklimato sode, sniego dangos. Žydi balandžio  - gegužės mėnesį. Žiedynkočiai išauga 15-30 cm aukščio.

Primula auricula (ausytoji raktažolė) – labai mano mylima raktažolė. Turiu dviejų rūšių ausytąsias raktažoles. Pavadinimų, deja, nežinau. Tai Alpių  kalnų augalas. Būtinas itin geras drenažas. Auga saulėje ar pusiau pavėsyje. Dirvožemis neutralus ar šiek tiek rūgštus, humusingas.  Aukštis 5-10 cm. Žydi ilgai, balandžio (pradeda)  - birželio mėnesiais. Įvairių veislių žiedai dažniausiai būna dvispalviai ( geltoni, rožiniai, purpurinės spalvos, o žiotys šviesios), būna net ir pilnavidurių.   Mano raktažolės žydi kiekvienais metais, tačiau nevisuomet gausiai, kaip norėtųsi. Gal todėl, kad dažnokai jas persodinėju, nes vis nerandu tinkamos vietos. Labai mieli augalai, norėtųsi turėti jų daugiau. Dar vienas pastebėjimas – šaknys iškyla į paviršių, rudenį būtina mulčiuoti kompostu.












Primula juliae (julijos raktažolė) - labai nereiklūs, gausiai ir ilgai kiekvienais metais žydintys (balandžio mėn.), atsparūs persodinimui ir dalinimui augalai. Mėgsta drėgną dirvą ir pavėsingesnę vietą.  Aš auginu šviesiai gelsvos spalvos raktažoles.  Gražiai atrodo su pavasariniais svogūniniais augaliukais (mėlynomis žydrėmis, jacintais, tulpėmis). Aukštis 10-15 cm. Nesunkiai plinta į šalis ir sudaro kilimėlius. Žiedai gali būti balti, gelsvi, raudoni,violetiniai. Rudenį negausiai žydi pakartotinai.
Primula vialii (orchidinė raktažolė) – kilusi iš Kinijos. Jos žiedynas panašus į varpą. Žiedai būna violetiniai, rožiniai, balti. Tai jau vasarinė raktažolė, nes žydi birželio pabaigoje-liepos mėn. Mėgsta derlingą rūgštesnę  dirvą, bet gali augti ir neutralioje, pusiau pavėsį. Labai jautrus, neilgaamžis augalas. Pirkau šią raktažolę žydinčią vazonėlyje 2009 metais Kojelavičiaus augalų centre gegužės mėnesį. Pasodinau ją išskirstydama į tris augaliukus, žydėjo gana ilgai (apie mėnesį). Peržiemojo užmulčiuota durpėmis. 2010 m. pavasarį gana ilgai nedygo, bet gegužės mėnesį pasirodė žali lapeliai, ją tręšiau, laisčiau ir birželio mėnesio pabaigoje-liepos pradžioje pražydo. Žydėjo gal ne taip gausiai, kaip ką tik nupirktos, bet atrodė visai neblogai. Rugpjūčio mėn. sugalvojau persodinti į alpinariumą (tai buvo bloga mintis). Persodinta skurdo, vienas daigelis žuvo. Praeitais metais vėl pakeičiau jos gyvenamąją vietą. Šįkart atitinkančią visus jos reikalavimus - šviesus pavėsis, rūgštesnė ir drėgnesnė dirva. Rezultatus matysim pavasarį - vasarą :).

1 komentaras:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...