2012 m. spalio 28 d., sekmadienis

LENTVARIO DVARO PARKAS I DALIS

Rytas, kai važiavom į Lentvarį buvo toks ūkanotas, kad iš karto praradau viltį tądien pamatyti saulę. Bet, kaip sakoma, viskas, kas vyksta šiame geriausiame iš geriausių pasaulyje yra tik į gera. Rūkas suteikė paslaptingumo parkui, pridengė skausmingai aptriušusį ir baigiantį apakti, išdužusių langų akimis, dvaro mūrą.
Pirmas žvilgsnis į aplinką - Lentvario ežerą, kuris supa parką iš pietų pusės.  Tuoj tuoj pamatysiu raudonų plytų statinį.


 O štai ir jis:


Lentvaryje likę tik buvusios prabangos likučiai, bet įjungus fantaziją, galima įsivaizduoti, kaip viskas atrodė tuomet, kai buvo puoselėjama, prižiūrima ir mylima.
Lentvario dvaro, kaip ir Užutrakio dvaro  istorija ir vėl susieta su grafų Tiškevičių vardu ( http://manogardenstories.blogspot.com/2012/10/uzutrakio-dvaro-parkas.html).  Lentvario dvaras minimas jau nuo XVI a. pabaigos ir savininkų per šimtmečius jis turėjo ne vieną. Tačiau tas grožis, kurį vis dar galime matyti šiandieną, buvo sukurtas grafo Juozapo Tiškevičiaus (1835-1891) ir jo sūnaus Vladislovo (1865-1936) pastangomis. Juozapas Tiškevičius, turėjo 5 sūnus: Aleksandrą, Vladislovą, Juozapą, Feliksą ir Antaną. Kievienas iš jų paveldėjo po dvarą: Aleksandras - Kretingos, Vladislovas - Lentvario, Juozapas - Užutrakio, o Feliksas - Palangos dvarus. Išskyrus Antaną, šiam liko Vilniuje veikę fabrikai. Visi minėti dvarai ir jų parkai, išlikę iki šių dienų ir žavi savo išskirtinumu. 

Dviaukščius (trečiasis aukštas tarp rizalitų buvo užstatytas pokario laikotarpiu (šaltinis http://www.kpd.lt/failai/Aiskinamasis%20rastas_6.pdf) Lentvario dvaro rūmus pagal architekto Gustavo Šachto projektą pastatė Juozapas Tiškevičius. Jo sūnus Vladislovas Tiškevičius paveldėjęs didžiulį beveik 2000 ha Lentvario dvarą, sodybą pertvarkė. Pagal belgų architekto Vego (de Waegh) projektą 1899 m. rūmai buvo rekonstruoti. Jie įgijo dar ryškesnes neogotikines formas. Atsirado labai įspūdingas, į dangų šaunantis, apžvalgos bokštas (žvalgytis iš jo aukštybių, manau, tikrai yra į ką),
 
įrengta terasa, nuo kurios galima peržvelgti Lentvario ežero tolius, bei priešais esantį miestelį.


Apie 1898 -1900 m. perplanuotas buvo ir parkas. Čia ir vėl savo talentą rodė Paryžiaus vyriausias parkų tvarkytojas Eduardas Fransua Andre. Reikia paminėti, kad jis buvo ne vienas. Jam gelbėjo jo sūnus Rene Andrė ir belgų dendrologas Biuisanas de Kulonas (Buyssens de Coulon), bei dirbtinių uolų mūrijimo specialistas Boisard. 1898 m. birželio mėnesį E. F. Andre kartu su sūnumi lankėsi Lentvario dvare. Ir tai buvo ne vienintelis kartas, kai jis buvo atvykęs į Lietuvą.
Lentvario parkas puikavosi priešais rūmus įrengtu įspūdingu parteriu su kolonomis, kiliminiais gėlynais, karpomomis tujomis ir liepomis. Versalio aukštosios kraštovaizdžio mokyklos archyve saugomas Lentvario dvaro parko parterio akvarelinis planas, kurio autorius buvo E. F. Andre (šaltinis: S. Deveikis ir V. Deveikienė "Lentvario dvaro parko augalija. Parko dendrologinių tyrimų apybraiža" 2008-2010 m.). Tikriausiai tai buvo mokomoji medžiaga to meto studentams. Tai rodo, koks šis parkas buvo ir yra išskirtinis ir unikalus  E. F. Andre darbo vaisius.
Parteryje iki šiol auga vakarinės tujos. Deja jų jau labai seniai niekas nebekarpė, jos peraugo ir stipriai gožia rūmų vaizdą. Bet gal tai ir gerai, nes rūmai tujomis, lyg vėduokle prisidengia savo griūvančias sienas.


Parteryje išlikusios dvi simetriškos dekoratyvinės kolonos su vazomis.
 
Viena iš kolonų yra pastatyta toje pačioje ašyje kaip ir  rūmų bokštas. 


Geometrija ir natūrali gamta viena kitai nemaišo. Jos darniai susilieja.  


 Jeigu Užutrakio dvaras buvo kuriamas kaip vandens atspindžių parkas, tai Lentvario parkas - tai kalnų parkas (šaltinis http://manoparkas.lt/Lentvaris/index.html). Kadangi vietovė natūraliai kalvota, tai ir parkas buvo projektuotas, įterpiant kalnams būdingus elementus: grotas, krioklius, vingiuotus takus, uolų masyvus. Nuo rūmų pasukus dešiniau, patenkame į parko dalį, vadinama "Šveicarija", nes savo reljefu ji primena kalnuotąją šalį.
E. F. Andre, norėdamas dar labiau pabrėžti tai, kas sukurta gamtos, čia suprojektavo kalnų takelius, grotas, kroklius, dirbtines uolas, netgi viaduką per kaskadinį upelį.

Akmeniniais lapais, "apsnigtais" rudeninių lapų auksu, galima užkilti iki vandens bokšto (statyto XIX a. 6-7 dešimtmetyje) ir  nuo čia žemyn leistis prie kaskadomis ir brastomis vinguriuojančio upelio.
 Vanduo parke labai svarbus. Tarp dviejų kalvų esančiame klonyje buvo įrengta visa vandens sistema: tris grandinėle išsidėsčiusius tvenkinius jungia upelis su grotomis. 
 Vingiuotas takas veda į dar vieną kalvą, nuo kurios atsiveria gražūs parko vaizdai.
Ant šios kolonos aksčiau stovėjo T. Kosciuškos biustas.


O einant dar gilyn, išeiname į apvalią aikštelę, kur kadaise buvo altana (pavėsinė).


Nuo čia pasukus žemyn vėl patenkame prie upelio.


Parke galima sukti vis kitais takais ir pamatyti kažką naujo ir netikėto. Ne viskas čia yra atrasta. Laiko ir gamtos užkariautos teritorijos dar  tebevalomos ir tebetvarkomos.
 Lentvario dvaro teritorija yra labai didelė. Be pačių rūmų, čia yra ir ūkinė dalis, ne mažiau įdomi ir graži savo raudonų plytų pastataisir tvoromis su didžiuliais betoniniais bumbulais (jokiuose šaltiniuose neradau, kaip vadinama ši architektūrinė detalė).


Net ūkinis pastatas dera prie bendro viso dvaro stiliaus.


Lentvario dvaras buvo gausiai lankomas. Tai buvo savotiškas kultūros centras, nes čia "buvo rodomas kinas, spektakliai, organizuoti koncertai, dviračių ir žirgų lenktynės, medžioklės" (šaltinis "Eduardo Fransua Andre parkų kelias Lietuvoje" Turistinio maršruto vadovas 2011m.).  
Čia buvo net kavinė "Cafe Rivjera" (http://manoparkas.lt/Lentvaris/index.html).  Savo klestėjimo laiku ji tikriausiai sulaukdavo daug lankytojų. Ši dvaro dalis, kur buvo kavinė, gavo Rivjeros pavadinimą.Neieškojau kampų, kurie užglaistytų tikrovę ir pagražintų vaizdą. Man pikta ir liūdna, kad tas, kam priklauso šis puikus statinys, taip su juo elgiasi.

Nuo buvusios kavinės prieigų atsiveria gražus vaizdas į Lentvario rūmus.


O čia vaizdas į rūmus iš kitos pusės (nuo sąsmaukos tarp Lentvario ežero ir tvenkinio). 

  
Priešingai, nei apie kitus dvarus ir jų parkus, apie Lentvario dvarą yra parašyta tikrai nemažai. Tad pasakojimą pratęsiu kitoje dalyje. 

P.S. Lentvaryje buvau lygiai prieš savaitę - praeitą sekmadienį. Tada buvo gražus ruduo, o šiandieną - beveik žiema :).


 Rašydama šį įrašą naudojausi:

2011 m. išleistu leidiniu, skirtu prancūzų botaniko ir kraštovaizdžio architekto E. F. Andre 100-osioms mirties metinėms "Eduardo Fransua Andre parkų kelias Lietuvoje", kurio leidėjas yra Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija.

Steponas Deveikis ir Vaiva Deveikienė "Lentvario dvaro parko augalija. Parko dendrologinių tyrimų apybraiža", Vilnius, 2008 m. rugsėjis-2010 m. rugpjūtis

http://lt.wiktionary.org/wiki/rizalitas


11 komentarų:

 1. Auksė, с удовольствием узнала историю дворца и парков. Понравился парк "Швейцария" с водопадами и башнями. Как ужасно положение парка и замка сейчас! С грустью смотрела на заколоченные фанерой и ржавым железом окна и фасад. Это реальность. Может найдется человек, который приведет в порядок эти сокровища? Спасибо за экскурсию!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Надежда, самое грустное в том, что у этого замка, парка и постройки "Cafe Rivjera" есть хозяева. Но они разные. У одного кончились деньги и все остановилось, у другого не знаю что там не сложилось. И все стоит вот так вот. Единственный парк, за которым еще присматривают. И это радует, можно по нему гулять и восхищатся его красотой.

   Auksė

   Panaikinti
 2. прекрасное место для прогулок. но вот что интересно, людей совсем нет. не сезон? хотя мне кажется, что сейчас - самый-самый сезон, чтобы насладится этой красотой.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Оля, этот парк и замок находятся около тридцати километров от Вильнюса. Это было воскресенье и около десяти утра. Рановато для прогулок :). Но людей мы там встретили, не так уж и много, но все таки их там было. И парк тут достаточно большой, не попадались одни другим в кадр :).

   Auksė

   Panaikinti
 3. saunuole Aukse, geras darbas.. tikrai sirdi sopa, kad ponulis p. i toki anglisko stiliaus grozi ziuri pro rozinius akinius.. geri kadrai, labai tinka rudens spalvos, dar daugiau pabrezia to meto dvasia.. aciu uz tai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Žinai, Salma, kažkaip ir graudu buvo ir pikta dėl tų griūvančių grožybių. Sako, kad rūmai priklauso ponui p., arklidės kažkam kitam, "Rivjeros" kavinė trečiam ir t. t. Viskas skirtingose rankose. Tai ir tvarka atitinkama. Gerai, kad nors parkas prižiūrimas. Yra žmonių, kurie labai tuo rūpinasi.
   Nežiūrint visko, ten labai gera būti. Nerealaus grožio apylinkės. Jei kada pro žoną teks pravažiuoti, būtinai užsuk :).

   Auksė

   Panaikinti
 4. Вот бы отреставрировать дворец Тышкевича! Такая красота - и архитектура, и английский сад! Могу себе представить, потому что недавно побывала в дворце и замке графа Потоцкого в Ланьцуте, в Польше.
  Ауксе, а это правда, что во дворце находится ковровая фабрика? Или ее уже там нет?
  Спасибо за прекрасную прогулку!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Таня, я бы тоже этого очень хотела. Место здесь прекрасное, как и замок, и парк.
   В замке с 1957 года находилась администарция ковровой фабрики. А 2007 году его купил один богатый человек. Планы у него были хороши, да вот деньги закончились или так расхотелся, кто там знает. И стоит сейчас этот замок вот такой грустный. Очень жалко - пропадает такая красота.
   А я уже стала прогугливать про замок Потоцкого в Ланьцуте :). Спасибо за хорошую наводку :).

   Auksė

   Panaikinti
 5. Me gustan los jardines y su historia. Me gusa tu blog y con tu permiso te sigo.
  Saludos desde Andalucía

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. I'm glad that you liked my blog. Always good to find a same minded people :).
   I will gladly visit your blog and and become your follower.

   Auksė

   Panaikinti

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...